jsme tu pro vás

Čakry a projevy jejich blokace

Čakry a projevy jejich blokace

 01

1.ČAKRA – Múladhára se nalézá mezi konečníkem a pohlavními orgány, je spojena s kostrčí. Přináleží jí červená barva, ovládaným smyslem je čich, živlem zem, mantra LAM. Skrze Múladháru přijímáme energii Země, spojuje nás s fyzickým světem, ovlivňuje schopnost přežít, odstranit ze života vše, co nás trápí, chaos a nepříjemné situace. Harmonická funkce podporuje stabilitu, jistotu, vitalitu, spokojenost, vnitřní sílu. Při disfunkci první čakry má člověk materiální nedostatek nebo je naopak zaměřený příliš materiálně, je nespokojený, nerozhodný, má málo tělesné i duševní síly pro  překonávání překážek, trpí pocity nejistoty a nedůvěry.

Související zdravotní potíže: zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, průjem, Crohnova choroba, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, špatné zuby, nehty, kosti, problémy močového měchýře, osteoartróza, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel, tvorba krve a stavba buněk.

 02bp

2.ČAKRA – Svádhišthána se nachází na úrovni pohlavních orgánů, je spojena s křížovou kostí. Její barvou je oranžová, ovládaným smyslem chuť, živlem voda, mantra: VAM. Je centrem tvořivosti, radosti ze života, sexuální energie, schopnosti užívat si, nefiltrovaných emocí, ovlivňuje mezilidské vztahy, zvláště k druhému pohlaví. Vyrovnaná druhá čakra umožňuje tvořit a radovat se ze života, mít harmonické vztahy. Dysbalance způsobuje, že je náš život nudný a unylý, sexuálně i emočně neuspokojivý a chladný, nebo se naopak projevuje nenasytnost a nevybíravost v sexuálním chování, emoční nevyrovnanost či hrubost.          

Související zdravotní potíže: dráždivý tračník, nepravidelná či bolestivá menstruace, PMS, cysty na vaječníkách, děložní čípek, nemoci varlat, prostaty, sexualita, ledviny, močový měchýř, bolest spodní části zad, klouby, infekce, vše tekuté v těle (lymfa, krev, sperma, trávicí šťávy).

 03

3.ČAKRA – Manipúra se nalézá asi dva prsty nad pupkem. Barvou Manipúry je žlutá, ovládaným smyslem zrak, živlem oheň, mantra: RAM. Je sídlem osobnosti, centrem síly, přijímáme tudy sluneční energii a dodáváme tělu vitalitu. Je spojena se schopností vytyčení cíle a jeho dobytí, vůlí, snahou pomáhat, citovými vazbami. Při harmonické funkci má člověk plno energie, sil a dosahuje svých cílů, má sebeúctu. Při disharmonii člověk cítí strach, hněv, deprese, příkoří, porážku, ztrátu odvahy a svobodné vůle, nemá cíle a nevidí podstatu, nebo je ovládající, podráždění, prosazující svou moc, chamtivý a nelítostný, chybí uvolnění.

Související zdravotní potíže: problémy se žaludkem, játry, slinivkou nebo žlučníkem, cukrovkou, hypoglykemií, trávením a chronickou únavou, bolesti žaludku, záněty dvanácterníku, porušená sekrece žaludečních šťáv, dysfunkce slinných žláz, kýla, střevo, slezina.

 04bp

4.ČAKRA – Anáhata je umístěna v oblasti srdečního centra. Barvou je zelená, ovládaným smyslem hmat, živlem vzduch, mantra: JAM. Rozvíjí kvality jako láska, soucit, trpělivost, vděčnost, uznání a ušlechtilost. Disharmonie čtvrté čakry plodí nenávist, závist, braní bez dávání nebo dávání jen pro jiné výhody. Můžeme být osamělí, odmítající lásku nebo naopak ve vztahu dusit partnera. Při vyrovnané funkci umíme dávat i přijímat lásku, soucit, trpělivost, vděčnost, být velkomyslní k sobě i ostatnímu světu.

Související zdravotní potíže: nemoci srdce, plic, astma, alergie, spánková apnoe, potíže v oblasti hrudníku nebo horní části zad, hypertenze, pneumonie, poruchy oběhu nebo imunitního systému, krevní oběh, kůže.

 05bp

5.ČAKRA – Višuddhi se nalézá v oblasti dolní části krku, je centrem komunikace a inspirace. Přísluší jí jasně modrá barva, ovládaným smyslem je sluch, živlem vzduch, mantra: HAM. Je spojena se schopností společenského kontaktu a upřímnosti v jednání. Při neharmonické funkci 5.čakry vznikají problémy s vyjádřením se, reflexí vlastních pocitů, neurvalost, manipulace, přehnaná gesta, demagogie, prázdné myšlenky. Harmonická funkce dává lehké a svobodné vyjadřování, zřetelné a přesvědčivé, ostatní chápou, co chceme vyjádřit, slyší a vnímají nás. Zároveň dostáváme odpovědi na naše otázky, odezvy a modlitby.

Související zdravotní potíže: problémy s ústy, zuby, čelistmi, krkem a šíjí, ramena a paže, štítná žláza, hlasové ústrojí, chrapot, koktání, hrtan, průdušky, astma, záněty krčních mandlí, sluchové a ušní potíže, červenání, tréma.

 06bp

6.ČAKRA – Ádžná je umístěna na čele mezi obočím, má indigově modrou barvu, mantra: ÓM. Je čakrou intuice, tedy naším šestým smyslem. Neharmonická šestá čakra vede k pochybnostem, neklidu a rozpačitosti, snaze příliš analyzovat a řídit se jen rozumem. Člověk má sklon limitovat svoji volbu a nenachází se v pravý čas na správném místě, často zapomíná či se nedokáže povznést nad hmotný svět. Při vyrovnané funkci je člověk prozíravý, intuitivní, využívá zkušenost vnitřní moudrosti a činí správnou volbu.

Související zdravotní potíže: opakující se bolesti hlavy nebo migrény, oční problémy, poruchy spánku, neurologické poruchy, mrtvice nebo deprese, obličej, oči, uši, dutiny, podvěsek mozkový, centrální nervový systém.

07 

7.ČAKRA – Sahasrára je na temeni hlavy, tudy přijímáme kosmickou energii, je nejvyšším sídlem dokonalosti v člověku. Má fialovou barvu a je spojena s naší schopností cítit nekonečnost a smíření, napojení na Universum, příslušející mantra je AUM. Zde nedochází přímo k blokádám, může být pouze více nebo méně vyvinuta. Bez otevření sedmé čakry přetrvává pocit oddělenosti od plnosti bytí, zcela nevymizí pocity strachu, kterými se udržují poslední zbytky „blokád“ v ostatních čakrách a nemohou se rozvinout do celé šíře všech možností, jednotlivé energie nevibrují v plném souladu a tím ani v harmonii se sebou navzájem. Projevují se sklony k egocentrismu a omezeném pohledu na realitu, slabý vztah ke své duši. Při plně otevřené a silné sedmé čakře člověk své duší naslouchá a cítí nekonečnost vnitřního bohatství.                                                                                                                                                            

Související zdravotní potíže: onemocnění psychická a duševní, poruchy nervového systému, mozek, deprese, Parkinsonova nemoc, schizofrenie, epilepsie, senilní demence.